Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Capacity | 80 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 5.5KWH |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Certification | ISO |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 80 Kg/hr |
| Motor Power | 10 HP |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 7.5KWH |
| Dimensions | L-50", W-23", H-61" |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 60 Kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Power Consumption | 5.5 KWH |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Dimension | L-34", W-18', H-44" |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information: