Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity(kg/hr) | 100 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Power | 10 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 |
Product Details:
| Capacity | 40 Kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor Type | THREE PHASE |
| Voltage | 415 |
| Speed | 2880 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Pulverizer |
| Motor Type | Three Phase |
| Application | Grinding |
| Power | 3.7 kwh |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity (kg/hr) | 100 kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Chakki Size (inch) | 16 inch |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Machine Capacity(kg/hr) | 100 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power (HP) | 10 HP |
| Grinding Mechanism | Stoneless (Blade) |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Usage/Application | Commercial |
| Phase | Three Phase |
| Included Components | Blower, Control Panel, Grader/Separator, Cyclone, Air Lock |
| Voltage | 440 |
| Warranty | 1 year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Pulverizer |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Pulverizer |
| Motor Type | Single Phase |
| Power | Electric |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power (HP) | 5 HP |
| Capacity | 40 Kg/hr to 45 Kg/hr |
| Grinding Capacity (kg/hr) | 40-60 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Grinding Type | pulverizer |
| Pulverizer Type | 2 in 1 Pulverizer |
| Phase | Three Phase |
| Application | Grinding |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Material | SS |
| Body Material | SS304 |
| Machine Power | ASP531 |
| Chamber Type | Single chamber |
| Usage | Grain grinding, Herb grinding, Spice grinding |
| Frequency | 50 hz |
| Feeding Type | Hopper feed |
| Suitable For | Cattle Feed, Grains, Chemicals, Spices, Herbs |
| Voltage | 420 V |
| Brand | AAVARAON |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 150 kg/batch |
| Application | Grinding |
| Usage/Application | Semi Automatic |
| Product Type | Pulverizer Machine |
| Frequency | 50 hz |
| Voltage | 220V |
| Brand | Aavaron |
| Country of Origin | Made in India |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business