Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity(kg/hr) | 20-25 Kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Pulverizer |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information:
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | AVP311 |
| Grinding Capacity | 20Kg |
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Grinding Capacity | 25 Kg |
| Model No. | AVP311 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | AVP211 |
| Grinding Capacity | 15Kg |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Grinding Capacity | 17Kg |
| Model No. | AVP211 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Pulverizer |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information:
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Chamber Type | Single |
| Model Name/Number | AVP731 |
| Power | 5.5 kwh |
| Voltage | 415 |
| Dimension | L-30", W-18", H-44" |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business