Product Details:
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Motor Power | More Than 15 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Type | Automatic Flour Mill |
| Usage/Application | Industrial & Commercial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 3 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 2.2 kwh |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Certification | ISO |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information:
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Capacity: | 45 Kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity | 70 TO 80 KGHR |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Mill Type | Pulverizer |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Chakki Size | 14 inch |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 5.5 kwh |
| Included Components | Blower System, Cyclone Separator |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Certification | ISI, ISO, CE |
AAVARON manufacturer of Heavy duty pulverizer with cyclone and our wild range heavy duty pulverizer machine like a 5 HP, 7.5HP, 10HP, 15HP, 20HP, 30HP. Semi Automatic Flour Mill Plant, Atta Chakki Plant, mini flour mill plant, Fully Automatic Wheat Flour Mill Plant, Corn Flour Making Machine , besan flour mill plant low price, 7.5HP Double Chamber Atta Chakk, 10Hp Double Chamber flour mill plant #laghu udhyog #new business ideas#Business ideas from home#small business ideas from home#Small business ideas from home for ladies #small business for women#unique business ideas#side business ideas for ladies #Small scale industries business
Additional Information: